Cocoon Muenchen Hauptbahnhof

ex. Cocoon Hauptbahnhof
München, Tyskland View on map
8.4 Väldigt bra Baseras på 5178 recensioner
Redaktionens val

"Alpina motiv pryder rummen bara ett stenkast från centralstationen. Hissen har en livlig känsla med bildskärmar, och frukosten utmärks av stationer med örtte. Hotellet passar bäst för stadsutforskare som reser med tåg, men mindre bra för den som behöver tillgång till mikrovågsugn på rummet."

Från US$ 138 US$ 122 per natt
Spara 11%
Incheckning
25 sep. 2026
Utcheckning
26 sep. 2026
Gäster
2 gäster

Vuxna:

2

Barn:

0
  • Gratis avbokning
    för många rum
  • Inga bokningsavgifter
    Betala på hotellet
  • Säker bokning
    Dina uppgifter är säkra
  • Bästa prisgaranti
    Har du hittat ett bättre pris?

Varför gästerna väljer Cocoon Muenchen Hauptbahnhof

  • Centralt läge
    5 min från stationen
  • Regional frukostbuffé
    Ekologiska råvaror dagligen
  • Gratis vattenstationer
    Hela hotellet dygnet runt
  • Alpin ölträdgård
    Bayerska snacks varje kväll
  • Eco-incitament
    5€ voucher utan städning
  • Barnhörna
    Leksaksområde och spel

Översikt

Det bekväma Cocoon Muenchen Hauptbahnhof Hotell ligger i München, cirka 25 minuter till fots från Pinakoteket. Det erbjuder cykeluthyrning samt Wi Fi i allmänna utrymmen. Gästerna kommer att uppskatta utsikten över staden och det centrala läget nära järnvägsstationen medan de bor på detta bekväma hotell.

Hotellet har ett perfekt läge nära handelsdistriktet och några meter bort från Tyska teatern. Städtische Galerie im Lenbachhaus kan hittas 1 km från det 4-stjärniga Cocoon Muenchen Hauptbahnhof Hotell. Dessutom ligger Therapiegarten ungefär 15 minuter bort till fots. Inom 2 km från detta boende hittar gästerna Konsthuset. Det finns Frankfurt Hauptbahnhof U-Bahnstation tunnelbanestation ett stenkast från Cocoon Muenchen Hauptbahnhof Hotell.

Hotellet erbjuder rum med sitthörna tillsammans med luftkonditionering samt gratis Wi-Fi och plattskärms-TV med satellitkanaler. Rummen har en separat toalett och en dusch. Extra bekvämligheter inkluderar en duschkabin, en separat toalett och en dusch i de privata badrummen.

Lounge baren är ett perfekt ställe för en avkopplande dryck. Den har också lounge för gästernas bekvämlighet. Prova tyska rätter på restaurangen Augustiner-Keller, cirka 13 minuter till fots från boendet.

  • Incheckning
    från 15:00 till 23:59
  • Utcheckning
    senast 11:00
  • Hotellklass
    4 stjärnor
Cocoon Muenchen Hauptbahnhof
Våra tips

Ska du boka Cocoon Muenchen Hauptbahnhof?

Passar perfekt om du
  • Vill bo centralt - Karlsplatz (Stachus) ligger mindre än 1 km från hotellet.
  • Reser med bil och behöver privat parkering mot avgift direkt vid hotellet.
Kanske hoppa över det om du
  • Förväntar dig en restaurang på hotellet - det finns endast en loungebar och en snackbar.
Passar bäst för
  • Alptema med hiss som efterliknar en gondolfärd och en privat tematrädgård

Faciliteter på Cocoon Muenchen Hauptbahnhof

Beskrivning
  • Rökfria rum
  • Wi-Fi
  • Parkering
  • Säkerhetsfack
  • Snabbincheckning/-utcheckning
  • Husdjur tillåtna
  • Rum/faciliteter för funktionshindrade
  • Säkerhet
  • Bagageförvaring
  • Hiss
  • Rökdetektorer
  • Elbilsladdstation
  • Brandsläckare
  • Kortåtkomst
Mat
  • Snackbar
  • Bar/lounge
Sport och fritid
  • Solterass
  • Trädgård
Cocoon Muenchen Hauptbahnhof Gästtjänster
  • Välkomstdryck
  • Mötes-/bankettfaciliteter
Rummets bekvämligheter
  • Luftkonditionering
  • Uppvärmning
  • Ljudisolerade rum
  • Sittgrupp
  • Terrass
  • Trädgårdsmöbler
  • Gratis toalettartiklar
  • LCD-TV
  • Radio väckarklocka
  • Barnsängar
  • Bordsspel
  • Parkettgolv

Policy

Cocoon Muenchen Hauptbahnhof tillämpar dessa villkor på alla bokningar.
Check-in / Check-out
Incheckning
från 15:00 till 23:59
Utcheckning
senast 11:00
Viktig information

Tack för din feedback

Tack för att du prenumererar

Stäng
Incheckning
25 sep. 2026
Utcheckning
26 sep. 2026
Gäster
2 gäster

Vuxna:

2

Barn:

0
Välj datumen
för att se de faktiska erbjudandena